wz

benefans.xf.cz

SK BENEŠOV

 

www.skbenesov.cz

 

Historie

 

 

Kořeny benešovské kopané sahají  do roku 1913, kdy v  měsíci červnu  došlo k zaregistrování benešovského fotbalového klubu pod názvem  AFK Benešov. Názvy klubu se v historii měnily na Benešovský SK, Slavoj, Sokol,Lokomotivu, ČSAD, Švarc a SK Benešov.
První mistrovské soutěže začal AFK hrát v roce 1929. Do té doby hrál pouze přátelské, nebo pohárové zápasy. Za soupeři jezdil do Tábora, Prahy, Senohrab. Často do Benešova jezdila pražská mužstva.  Fotbal byl v té době velice populární a ve městě bylo několik fotbalových hřišť. V roce 1922 město zřídilo poblíž parku Konopiště nové hřiště na kterém  hrálo pouze AFK. Na tomto místě hraje Benešov své zápasy dodnes.
Na začátku 30. let mění klub název na Benešovský SK.První větší úspěch zaznamenává  v roce 1939, kdy postupuje do I. B třídy. V roce 1942  pak následuje postup do I. A třídy středočeské župy. Po dalších pěti letech (rok 1948)  vybojoval BSK divizi, tenkrát druhou nejvyšší soutěž. V roce  1949 se klub přejmenovává na Slavoj Benešov. V rámci reorganizace v r. 1950 je v polovině odehrané soutěže Benešov přeřazen do I. A třídy. Další rok, kdy se začalo hrát  systémem jaro - podzim sestupuje Benešov  dokonce do II. třídy. Opět se klub přejmenovává, tentokrát na Sokol Benešov. Pod tímto názvem vystupuje do r. 1959 a poté se přejmenovává na Lokomotivu. Dva roky předtím však mužstvo postoupilo do I. A třídy.
Velký zlom v dějinách benešovského fotbalu nastává v polovině roku 1972.  Oddíl přebírá a zajišťuje  ČSAD Benešov, jehož logo se objevuje  v názvu klubu.  Jako hrající trenér přichází z pražské Dukly Josef Vacenovský a přivádí sebou Brumovského, Čadka , Jelínka. Ještě v této sezóně postupuje ČSAD  do krajského přeboru. V ročníku 1974 – 75 vybojovalo mužstvo postup do divize a hned po roce až do I. národní ligy. Další zásah seshora v podobě reorganizace nás v roce 1981 posílá  dolů z I. NFL do nově vznikající II. NFL. Jedním z hráčů tehdy v našem mužstvu byl i  pozdější trenér  Slavie, Sparty Praha , Plzně, V. Žižkov, Jablonce, Hradce Králové,  Dynama Moskva a nyní šeftrenér mládeže ČMFS  Ing. Jaroslav Hřebík.  V Benešově taky zahájil v roce 1984 svou trenérskou kariéru.
Revoluční změny v naší společnosti v roce 1989 zasáhly rovněž do sportu. Do benešovského fotbalu vstupuje v roce 1990 mocný sponzor a fotbalový nadšenec pan Miroslav Švarc. Klub se  přejmenovává na Švarc Benešov a brzy dosahuje největších úspěchů ve své historii. Po jednom roce následuje postup do I. NFL. Během další krátké doby přichází hráči jako:  Mičinec, Jarolím, Knoflíček, Bielik, bratři Váňové,Studeník, Zákostelský a  Luboš Kozel.  S takovým kádrem Benešov válcuje soupeře ve II. lize a do soutěžního ročníku 1994 – 95 vstupuje jako prvoligový. Bohužel v té době se už začalo ukazovat, že jeden sponzor na tak vysokou soutěž  je málo a když se k tomu přidaly další  neblahé skutečnosti (na hlavního sponzora uvalena vazba, odchod dalšího velkého potenciálního sponzora do jiného, pražského, klubu), muselo následovat to, co přišlo – sestup. Bohužel ten se nezastavil ani ve II. lize. Následoval odchod hráčů jinam a vše nakonec vyvrcholilo v roce 1997 kdy Benešov po sestupu ze II. NFL se v dalšího ročníku do dalších soutěží nepřihlašuje.  Funguje pouze mládežnická kopaná pod názvem FK Benešov.
V roce 1999 přichází do Benešova mužstvo z nedalekých Pyšel, jehož sponzorem je stavební firma  ing. Jana Sládka, který už v té době byl jedním ze sponzorů benešovského mládežnického fotbalu. Příchozí mužstvo se přejmenovává na SK Benešov a bere pod svou záštitu i mládežnickou kopanou.Po jednom roce, kdy  hrálo krajskou soutěž postupuje  do divize.  Na konci soutěžního ročníku 2006 – 2007 sestoupil do KP. Tam SK strávil jeden rok a z prvního místa postoupil opět do divize.                        

Po skončení ročníku 2009 - 2010 došlo ke sloučení oddílů SK Benešov a FK Pyšely. Družstvo mužů FK Pyšely se tímto stalo B mužstvem mužů SK Benešov.   
Své zápasy hraje oddíl na Městském stadionu Pod Konopištěm. Hlavní hřiště je  travnatá plocha  a jako druhé  hříště slouží nově  v roce 2005  vybudované hřiště s UMT 3. generace, které vzniklo na místě dřívějšího škvárového hřiště.  O rok později  byly vybudovány dvě zcela nové kabiny i se sociálním zázemím, které vznikly rekonstrukcí dřívějšího bytu správce pod hlavní tribunou. Další dvě kabiny určené starším a mladším žákům A byly vybudovány v prvním patře pod hlavní tribunou. Zcela nové dvě kabiny budou v letošním roce předány starším a mladším žákům B. Od léta 2009 využívá oddíl k tréninkům nově zrekonstruované travnaté hřiště.
Na celé investici, jak vybudování UMT, tak přestavbě kabin se finančně podílelo město, kterému celý sportovní areál patří.

Struktura oddílu:
Oddíl má  dvě mužstva dospělých muži A (divize), muži B (I.A tř.)
starší a mladší dorost  „A“(divize), dorost „B“ (I. A), dorost „C“ (OP), starší a mladší žáci „A“ (KP), st. žáci „B“ (I.A tř.),  ml.žáci B (OP), přípravky  „A“a „B“ (OP),  „C“(OS) a  mladší přípravka „D“ (OP),  další   mladší  přípravky E, F – bez soutěže. 
Oddíl staví na svých perspektivních odchovancích.
 

zdroj: www.skbenesov.cz